Osobe koje stalno kritikuju | Misao trenutka
Njihova glavna rečenica je “Ja sam u redu – ti nisi uredu.”
Često imaju pretjerano krut odnos prema pravilima, zakonu i pravdi i onda kada to ne treba da bude prioritet. U svojim očima, oni su “veliki pravednici” i “borci za pravdu.” Kada imaju neku “vlast” kao roditelji, učitelji, poslovođe, upravnici obično kontrolom koče druge i demotivišu. U porodici često prave tenziju.
Zašto oni tako reagiraju?
Oni pokušavaju zadovoljiti potrebu za pozitivnom slikom o sebi i moći.
U njihovom pogledu na svijet kombinovana su tri faktora: osjećaj inferiornosti, nemoći, spoljašnji centar kontrole- pokušaj da to prevladaju premiještanjem inferiornosti u druge i zauzimanjem superiorne pozicije, perfekcionizam, kriticizam (“ti si loš, a ne ja”), trenutni osjećaj moći, ali dugoročna osjećanje frustracije sa kojim pokušavaju izači na kraj pojačavanjem navedenog modela ponašanja.
Kako da se izborimo sa takvim osobama?
Treba se ponašati drugačije od njihovog očekivanja. Oni očekuju od druge osobe da se upeca u konflikt. Treba im ukazati pažnju i saslušati ih. Često je od koristi metoda parafraziranja “ako sam vas dobro razumio, vi mislite da…”, ali ne treba se upecati na njihove generalizacije, “uvijek”, “nikada”, “treba”, “mora” već tražiti vremenski i situaciono specifične odgovore ( “u ovoj konkretnoj situaciji vi mislite da… zato što…”) i pobijati ih konkretnim primjerima.
Morate se zauzeti za sebe i držati se rješavanja problema sada i ovde. Ne iskazujte slaganje, jer tada pristajete da budete odgovorni za nastali problem. Dajte konstruktivna rješenja za rješavanje problema. Skrenite pažnju na rješavanje problema umjesto njihove orijentacije na povijest (“od Kulina Bana… pa do naših dana” pristup) “To je uvijek tako bilo…”
Potrebno je prekinuti razgovor ako su preopširni. Korisno je tražiti da kritiku napišu– što je test njihove motivacije i pokazuje koliko su duboko ušli u problem.
Odgovori
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.