Nemoguće je kihnuti otvorenih očiju!
Mnoge priče i legende davale su mu neko posebno značenje. Zapravo, kihanjem se tjera zrak iz nosa i usta. To je refleksna radnja izvan naše kontrole, a događa se onda kad se nadraže živčani za vršeći sluzokože nosa ili, mada je to čudno, kad jaka svjetlost nadraži očni živac. Podražaj što ga prouzrokuje kihanje može nastati uslijed oticanja sluzokože nosa, kada se razbolimo ili uslijed nazočnosti stranog tijela koje na neki način dospije u nos, a može i uslijed alergije. Kihanje je pokušaj da se pomoću zraka oslobodimo onoga što izaziva podražaj.
Još od davnine svijet je u kihanju tražio nešto neobično – neku vrstu predskazanja ili predznaka.
Stari Grci, Rimljani i Egipćani smatrali su da kihanje blagovremeno upozorava na opasnost i najavljuje budućnost. Mi danas ne možemo razumjeti zašto se, kad netko kihne, kaže „nazdravlje“, ali je to, po svoj prilici, u vezi s vjerovanjima iz starih vremena. Primitivni narodi mislili su da kihanje predskazuje skoru smrt, pa su zato čovjeku koji je kihao, koji je, znači, u opasnosti, govorili „nazdravlje“.
Zanimljivosti koje možda niste znali o kihanju!
– Zrak koji napusti nos tijekom kihanja izlazi brzinom od 130 kilometara na sat.
– Svakim pojedinim kihanjem izbacimo 40 tisuća kapljica.
– Neke studije dokazale su da kihanje možemo odgoditi ako prstom stisnemo područje ispod nosa.
– Antički Grci vjerovali su da je kihanje signal bogova.
– Unatoč drevnim vjerovanjima, duša ne napušta nos tijekom kihanja!
– Mit da se, kad kihnemo, oči automatski sklapaju da ne izlete iz glave, potpuno je netočan. To je usputni rezultat reakcije na signale koje mozak, tijekom kihanja, šalje plućima, licu i stomaku.
– Ako kihnete u automobilu dok vozite 100 kilometara na sat, prijeći ćete oko 90 metara sa sklopljenim očima.
– Ne možete kihnuti otvorenih očiju
Odgovori
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.