Mačke bijelog krzna i plavih očiju, obično su gluhe!
Mačke bijelog krzna i plavih očiju, obično su gluhe!
U većini slučajeva radi se o urođenoj gluhoći koja je usko povezana s nedostatkom stanica koje proizvode pigment (melanociti) i stoga je najzastupljenija u pasmina pasa i mačaka kod kojih prevladava bijela boja ( Dalmatinski pas, Argentinske doge, Beagle, Bull terijer, Buldog, Maine Coon mačke, križane bijele mačke…).
Manji broj slučajeva čine životinje koje izgube sluh tijekom života i tada govorimo o stečenoj gluhoći. Najčešći uzroci stečene gluhoće su traume glave, puknuće bubnjića, kronične upale uha, dugotrajna upotreba određenih antibiotika, te degenerativne promjene na slušnim organima starih životinja.
Urođena gluhoća ostaje nezapažena dok je štene ili mačić u leglu. Dolaskom u novu sredinu vlasnici opaze da životinja nesmetano spava unatoč buci iz okoline, te se prestrašeno trzne kad ju vlasnik dotakne s leđa tj. dok je van njezinog vidnog polja. Kod životinja koje su gluhe samo na jedno uho javlja se problem u lociranju izvora zvuka, pa se životinja obično okreće u raznim smjerovima u pokušaju da pravilno locira mjesto odakle zvuk dolazi.
S obzirom da psi i mačke imaju vrlo dobro razvijena osjetila, gubitak jednog od njih obično vrlo dobro kompenziraju s ostalima, pa vlasnici vrlo često ne primjete da je životinja gluha. Štaviše, često je okarakteriziraju kao neposlušnu, tvrdoglavu, divlju pa čak i agresivnu.
Objektivna metoda procjene sluha jest elektrodijagnostičko testiranje ili BAER test. Radi se o bezbolnom i neinvazivnom testu gdje puštanjem zvučnog stimulansa direktno u uho očitavamo ili ne očitavamo električnu aktivnost u zvučnim prohodima i moždanom deblu. U slučaju da životinja čuje električna se aktivnost očitava kao pisani zapis u obliku krivulje, dok kod životinja koje ne čuju imamo samo ravnu liniju. Po završetku testiranja izdaje se službeni certifikat kojim potvrđujemo postojanje ili odsustvo gluhoće.
Odgovori
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.