Ne dirajte moje krugove! – Arhimed
Osim kraćega boravka u Aleksandriji, većinu života Arhimed je proveo u svojem rodnom mjestu, Siracusi na Siciliji. Osim kao matematičar i fizičar, ističe se i kao genijalan graditelj i inovator, čiji su pronalasci bili daleko ispred njegova vremena. Od brojnih izuma potvrđeni su sa sigurnošću Arhimedov vijak te planetarij. Siracusu su u 3. st. pr. Kr opsjedali Rimljani, pa je Arhimed, ne jednom, svojim pronalascima pomogao u obrani grada.
Navodno je izgradio Siracusiju, najveći ratni brod onoga vremena, a kad su 213. pr. Kr, u Drugom punskom ratu Rimljani počeli opsadu Siracuse, Arhimed je preuzeo radove na utvrđivanju grada i konstrukciji katapulta i drugih ratnih naprava. Uz pomoć leća i zrcala navodno je zapalio rimsku flotu u luci ispred Siracuse, ali je ovaj događaj, o kojem izvještavaju mladi zapisi, kasnije osporavan.
Teško je na tom polju odvojiti istinu od legende, ali nove spoznaje idu u prilog tome da je mnogo toga što nam se čini nevjerojatnim uistinu bilo moguće u ono vrijeme, zahvaljujući čudesnu umu Arhimedovu. Nakon dvogodišnje opsade grada Rimljani su napokon zauzeli Siracusu. Arhirneda je neposredno prije pada grada ubio rimski vojnik dok je u svojem vrtu rješavao neki geometrijski problem iznad krugova nacrtanih u pijesku.
Tom je prilikom navodno izrekao svoje posljednje riječi koje su do nas došle u latinskom prijevodu: Noli turbare (tangere) circulos meos. Rimski konzul Marcelo dao je izjavu da se taj žaljenja vrijedan događaj dogodio suprotno njegovoj naredbi. Stoljeće i po kasnije pronašao je Ciceron Arhimedov grob u jadnom stanju te ga je dao urediti. Grob je prepoznao po tome što su na njemu bila urezana Arhimedova najdraža geometrijska tijela – kugla i valjak.
Ne dirajte moje krugove! (Noli turbare circulos meos!) – Arhimed (287. – 212. pr. Kr.)
Odgovori
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.